Леонід ЧУПРІЙ.”Загрозливий стан здоров’я української молоді”

ЛЕОНІД ЧУПРІЙ — канд. філософських наук, голова громадської організації «Демократичні ініціативи молоді», співзасновник ВГО «Чесне слово», старший консультант Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України).

Загрозливий стан здоров’я української молоді. Про профілактику поширення СНІДу, алкоголізму, тютюнопаління та наркоманії серед молоді.

Україна стоїть сьогодні перед рядом проблем у всіх сферах життя, але найбільш актуальними є проблеми пов’язані з охороною здоров’я та збереженням людського життя. На жаль ми відзначаємо сьогодні зменшення кількості населення України. Станом на початок 2010 р. чисельність населення становила близько 45 млн. 982тис. осіб. Також за прогнозом ООН, при збереженні динаміки скорочення населення до 2030 року кількість українців зменшиться до 39 млн. Експерти відзначили, що тривалість життя в Україні нижча, ніж в країнах ЄС, на 10-12 років. Основними причинами високої смертності населення в Україні є неінфекційні захворювання – серцево-судинні, судинно-мозкові захворювання, онкологія, а також травматизм, котрі складають 94% в структурі смертності. Основні фактори, що сприяють цим захворюванням,: тютюнокуріння – 110 тис. смертей щорічно та надмірне вживання алкоголю – 40 тис. смертей щорічно. Дуже загрозливим для нашої країни є погіршення стану здоров’я молоді. Зокрема показниками цього погіршення є: рівень захворюваності на ВІЛ/СНІД, кількість небажаних вагітностей, кількість молоді, яка курить, вживає алкоголь та наркотики. Починаючи з 2002 року Україна стала європейським лідером по темпах поширення ВІЛ/СНІД. Міністерство охорони здоров’я України глибоко стурбоване станом здоров’я молодого покоління українців. Зокрема перший заступник міністра охорони здоров’я Василь Лазоришинець повідомив, що сьогодні мало не кожен школяр має одну-дві хронічні хвороби. Навіть для Збройних сил України вже не вистачає здорової молоді. Заступник начальника Генерального штабу Збройних сил Володимир Артюх також відзначив тенденцію до погіршення стану здоров’я хлопців . При цьому він відзначив, що кількість призовників, яких за якісними показниками можна відправити для проходження служби в 2007 році, складала 46,8 тис., у 2008 році – 32,3 тис., у 2009 – 31,8 тис., а навесні 2010 року – тільки 30,2 тис. громадян. За його словами, за останні 10 років збільшилися показники захворюваності призовників на туберкульоз (у 4,7 разу), на венеричні захворювання (у 7,5 разу), на захворювання, пов’язані з психоемоційною нестійкістю (у 2,3 разу). Причину цих негативних явищ експерти бачить в недостатній фізичній активності молоді через надмірне захоплення комп’ютером або телебаченням, ранню пристрасть до тютюну і алкоголю та інші фактори. Зокрема за даними Національної ради з питань охорони здоров’я близько 40 % українських підлітків регулярно вживають спиртні напої.

За даними Європейського опитування учнівської молоді ESPAD, яке проводилося у 2007-8 рр. в нашій країні, 63% опитаної молоді хоча б один раз в житті курили сигарети, 55% респондентів вказали на те, що їм дуже легко купити сигарети (не дивлячись на закони, які забороняють продажу сигарет дітям до 18 років).

Не менш небезпечним є пасивне куріння, особливо для дітей та молоді. Саме воно спричиняє численні бронхіти, пневмонії, астми, серцево-судинні та неврологічні ускладнення. Слід враховувати також тісний зв’язок між курінням та наркоманією – серед споживачів наркотиків близько 85 % тих, хто вже мав чи має досвід паління. Останні наукові дослідження дають підстави стверджувати, що куріння вагітних жінок підвищує ризики розвитку наркотичної залежності у їхніх майбутніх дітей.

В цих умовах держава і громадськість повинні докладати максимум зусиль для поліпшення ситуації, потрібно активніше обговорювати дану проблематику з метою знаходження найбільш ефективних шляхів вирішення даних проблем. В цьому контексті досить позитивно слід відмітити недавнє проведення в приміщенні Всеукраїнського прес-центру при Українському національному інформаційному агентстві УКРІНФОРМ за ініціативи Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі круглого столу на тему “Профілактика поширення СНІД, алкоголізму, тютюнопаління та наркоманії”. В роботі круглого столу приймали участь представники державних структур, громадських організацій, ЗМІ. Серед доповідачів були заступник міністра у справах сім’ї, молоді та спорту Юрій Сизенко, представник Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу о. Андрій Нагірняк (УГКЦ), Голова ВГО”Чесне слово”, кандидат історичних наук Володимир Омельчук, Голова правління Асоціації замовників і виробників соціальної реклами в Україні І.Л. Бабій  та інші. На початку засідання Голова НЕК України Василь Костицький зазначив, що кількість померлих в Україні від СНІДу й внаслідок алкоголізму та тютюнопаління сягає розміру епідемії й є загрозою національній безпеці і потрібно терміново шукати шляхи виходу з даної ситуації. Доповідачі, висвітлюючи дану проблематику, прийшли до висновку, що причинами даної ситуації є недостатній рівень координації зусиль в даній сфері між державними інституціями та громадськими організаціями, недостатній рівень висвітлення у ЗМІ даної проблематики, низька ефективність державних програм, спрямованих на протидію поширенню СНІДу та пропагування здорового способу життя. Зокрема, з 2002 року на державному рівні було реалізовано ряд програм, спрямованих на зменшення поширення СНІДу, виділялися значні кошти, зокрема на 2008 рік із державного бюджету було виділено 203 млн. гривень на дані цілі, але як перебувала Україна у 2002 році на першому місці по темпах поширенню СНІДУ так перебуває і сьогодні. Тому ряд експертів відзначають нераціональне і навіть нецільове використання коштів, що пов’язане з наявністю певних корупційних схем і пропонують посилити механізми контролю за використанням державних коштів.

Але однією з основних причин поширення цих негативних явищ експерти назвали занепад моральності молоді, пропагування «західного» прагматичного та споживацького способу життя, коли молодим людям насаджується думка, що вони повинні все спробувати в цьому житті, а отже й куріння і алкоголь, а звідси один крок до вживання наркотиків. Згадаймо, ще зовсім недавно пиво рекламували найкращі наші спортсмени. На жаль більшість комерційних організацій, виділяючи значні кошти на рекламу цигарок та алкоголю, керуються тільки міркуваннями про власні прибутки, а не здоров’я молоді. Тому держава і громадськість повинні обмежувати їхні апетити, відстоюючи інтереси нації. Останнім часом робляться певні позитивні кроки в цьому напрямку, зокрема заборонено вживати у громадських місцях слабоалкогольні напої, курити, але не завжди ці закони належним чином виконуються. Отець Андрій Нагірняк зазначив, що однією з причин поширення куріння, алкоголізму, наркоманії є духовний вакуум в душах молоді, яка немає ніякої ціннісної орієнтації і часто, беручи негативний приклад з дорослих, молоді люди починають курити і вживати алкоголь, не розуміючи яку шкоду завдають собі і навіть своїм майбутнім дітям. Отець Андрій наголосив на тому, що з метою уникнення подальшого погіршення рівня морального і фізичного стану молодого покоління українців потрібно об’єднання зусиль органів влади, громадськості, школи і кожної родини. Потрібно активніше пропагувати серед молоді не ранні дошлюбні інтимні зв’язки і «безпечний секс», а сімейні, моральні і релігійні цінності.

Інший експерт І.Л. Бабій  наголосив на тому, що наша преса та телебачення переповнені різноманітною рекламою, в тому числі і цигарок та алкоголю, а соціальної реклами недостатньо. Експерт запропонував прийняти законопроект «Про соціальну рекламу», спрямований на підтримку соціальної реклами, яка б пропагувала сімейні, моральні та релігійні цінності, популяризувала здоровий спосіб життя та сприяла вирішенню багатьох інших соціальних проблем. Співзвучною доповіддю були й слова журналіста Олеся Вахнія. Він наголосив на тому, що лише принципова позиція громади уможливить збереження якісного національного генофонду. Ми повинні підтримувати наші сімейні національні цінності і традиції, а не бездумно копіювати західні цінності, які пропагують насилля, розпусту та вседозволеність. Нація має бути здоровою як духом, так і тілом, підкреслив експерт. За підсумками круглого столу було підготовлено Звернення до українського суспільства та всіх відповідних інституцій з пропозицією до консолідації зусиль, спрямованих передусім на захист моральності, утвердження в суспільстві здорового способу життя, духовних, морально-етичних, культурних цінностей та відповідальної поведінки.

Надіслати коментар