Про заборону продажу алкогольних напоїв у програмі “Родео” на радіо “Ера FM”

Ігор БАБІЙ, голова правління громадської організації «Асоціація замовників і виробників соціальної реклами в Україні», та Артем СТУПАКОВ, координатор громадської організації «Твереза Україна» в місті Києві про заборону продажу алкогольних виробів у ранковій програмі «Родео» на радіо «Ера» FM. 

Депутати Київради хочуть заборонити продаж алкоголю після 10 вечора. Як показує досвід наших сусідів, подібні заходи не зупиняють любителів випити. Незабаром депутати обговорять заборону на продаж алкоголю в нічний час, і якщо закон ухвалять, після 22-ї не можна буде купити будь-які алкогольні напої в магазинах і кафе, які знаходяться поруч з житловими будинками, а після 23-ї години – у всіх інших точках продажу касові апарати не будуть пробивати алкоголь. Продавців-порушників чекатимуть штрафи. Для початку заборону планують ввести в центрі Києва, а через деякий час в усьому місті. Ініціатори законопроекту нагадують про заборону куріння і розпивання алкоголю в громадських місцях Києва, а також подібні норми в Москві та Мінську.

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Сьогодні наші гості Ігор Бабій, голова правління громадської організації «Асоціація замовників і виробників соціальної реклами в Україні», та Артем СТУПАКОВ, координатор громадської організації «Твереза Україна» в місті Києві.

Скажіть, на вашу думку, чи можна взагалі чогось добитися заборонами, чи тільки забороною чогось і можна досягти в цьому житті? 

ІГОР БАБІЙ: На мою думку, однією забороною можливо досягти якихось успіхів, але можливо мати і негативні наслідки. Крім того практика показує, що заборона це декілька відсотків результативності. Є кращий приклад в нашій історії, коли заборона на тлі підтримки громадськістю такої заборони, на тлі проведення інформаційної кампанії в підтримку тверезого способу життя мала ефективність 20%. Наприклад, в 1913 році була введена заборона, сухий закон на тлі підтримки, і в 20 разів знизилась кількість алкоголіків, які стояли на обліку в медичних установах. Тому я думаю, що якщо є бажання ввести заборону або обмеження продажу алкоголю, це добре, але обов’язково треба зробити і перший і другий крок. Фактично я вважаю це третім кроком, а перший крок це проведення інформаційної або соціальної кампанії в підтримку тверезого способу життя, другий крок це забезпечення умов обов’язкового дотримання чинного законодавства, проведення якихось дій по виконанню законів, які є сьогодні, і обов’язкове створення альтернативних умов проведення вільного часу в першу чергу підлітками, тому що ми кажемо, що ця заборона направлена в першу чергу на підлітків. Добре, сьогодні заборонили, а що їм робити? Автоматично має бути введений в дію якийсь комплекс заходів, який говорить: ви можете ось в такий тверезий спосіб провести свій вільний час. Крім того обов’язково маж бути введений в дію комплекс заходів, який сприяє добровільній відмові від продажу алкоголю, добровільній підтримці заходів, які сприяють обмеженню чи забороні продажу алкоголю. Отакі три кроки будуть успішні. 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Я завжди пригадую таку державу як Сінгапур, в якій кинув папірець на підлогу – будь ласка, 300 доларів. Не змив за собою в туалеті воду – 500 доларів. Тому там чисто, тому там порідкою. Може інакше не можна? 

АРТЕМ СТУПАКОВ: Я свого часу працював в Канаді, і там 180 доларів штраф, якщо ти не користуєшся ременем безпеки. Виникає питання: скільки разів я їздив у авто не зачепленим цим ременем? Звичайно жодного разу. Ні в якому разі не треба будь-які дії подавати як заборону, це має бути захист, тому що українські підлітки перші у світі за рівнем вживання алкоголю. 83-85% підлітків періодично вживають алкогольні розчини.

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: За даними, здається, вашої же організації, щороку в Україні від алкоголізму помирає понад 40 тисяч осіб. 

АРТЕМ СТУПАКОВ: Головний чинник демографічної катастрофи в Україні це алкоголь, тому що на першому місці серцево-судинні захворювання, а це алкоголь та тютюн, а на другому місці рак, а це алкоголь та тютюн, це канцерогени, а на третьому місці алкоголь. Дві третини українців помирають від наслідків вживання алкоголю та тютюну.

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: З нами на телефонному зв’язку перебуває АЛЛА ШЛАПАК, депутат Київради, голова постійної комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту. Пані Алла, скажіть, будь ласка, як скоро вступить в силу заборона, про яку ми сьогодні говоримо?

АЛЛА ШЛАПАК: Що стосується Києва, то ви знаєте, що деякі обмеження вже діють протягом кількох років, а що стосується останньої ініціативи це заборона продажу алкоголю в МАФах. Це рішення буде винесено в жовтні на пленарне засідання Київради, і я думаю, що до 1 листопада воно вступить в силу. Крім того я уважно слухала ваших гостей і хочу сказати, що в Україні ми маємо приклад, коли лише органи місцевого самоврядування є ініціаторами таких рішень. І дійсно має бути не заборона, а альтернатива. Але на законодавчому рівні ми не бачимо такої тенденції і такої швидкості. Завдяки нашим ініціативам в минулому році було внесено проект закону про обмеження реклами пива і взагалі долучення пива до алкогольних напоїв, тому що в підлітків саме цей напій користується великою популярністю. На превеликий жаль, через пивне лобі цей законопроект застряв на другому читанні, і вже рік парламент до нього не може повернутися. Недостатня законодавча база ставить під сумнів і заважає реалізації місцевих ініціатив щодо боротьби з алкоголізмом і тютюнокурінням. Ми знаємо приклади Західної України, до дотримуються правил обмеження вживання тютюну, але це не є тотальне по Україні, тому що органи внутрішніх прав, які є єдиними гарантами виконання цих рішень, не повністю виконують свої функції.

Що стосується створення альтернативи, а не заборони, то на мою думку, ці явища знаходяться в тій сфері, де треба і забороняти, і карати, і створювати альтернативу. На останньому пленарному засіданні ми звернулися до суб’єктів законодавчої ініціативи, щоб до адміністративного кодексу були внесені зміни щодо покарання не власника, а продавця, який продає алкоголь або тютюн в порушення закону, тобто дітям. Ми сподіваємось, що такі зміни до адміністративного кодексу будуть внесені. Користуючись нагодою, ще раз звертаюсь до всіх продавців і виробників: пам’ятайте, що у вас також є діти, і коли ви продаєте алкоголь чужій дитині, в той же час хтось продає вашій дитині алкоголь або тютюн.

АРТЕМ СТУПАКОВ: Я дуже вдячний Аллі Василівні за її ініціативи та за її працю, але важливо підняти питання по суті. Що таке алкоголь і що таке тютюн? В нашій країні дії конституція, її 50-та стаття каже про те, що кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів та предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена. В наших законах немає чіткого визначення що таке алкоголь, що таке етиловий спирт і що таке тютюн. Це наркотики. Ще 18 років тому 1700 лікарів з країн СНД звернулися до урядів та президентів всіх країн СНД: «Ми, лікарі, професори та академіки, звертаємось до вас з проханням обговорити і винести рішення про офіційне визнання наркотиком алкоголю та нікотину, які отримали масове розповсюдження в нашій країні, спричиняє величезну шкоду людині…». Розумієте, це наркотик, це отрута, і лікарі, які постійно бачать, до чого це призводить, треба ось як питання ставити. 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Але у нас в країні небагато соціальної реклами, яка допомогла би вирішити цю проблему. 

ІГОР БАБІЙ: На жаль, це так. Я б хотів запропонувати як варіант, коли буде вноситися рішення по забороні, обов’язково має бути якийсь рядок в постанові про початок соціальної реклами в підтримку тверезого способу життя. Наприклад, має бути чітко зарезервовано 100 бордів під зовнішню рекламу тверезого способу життя. Обов’язково має бути рядок про проведення лекцій в школах по тверезому способу життя. Ще раз хочу наголосити, що питання не в тому заборонимо ми чи ні, а в тому, як ми це зробимо, бо дуже важливо, щоб кияни надали максимальну підтримку владі, яка хоче це зробити. Сьогодні підписано розпорядження про проведення конкурсу соціальної реклами, і національна експертна комісія по захисту суспільної моралі є виконавцем проведення цього конкурсу, але широкий загал не знає про це, і тут важливо надати максимальну підтримку тому, щоб цей конкурс відбувся. Дуже важливо не тільки зробити соціальну рекламу, а і пояснити кроки влади в напрямку тверезого способу життя, тому що було сказано, що заборонять продаж МАФів, тому що це основні порушники закону, з ними не можуть справитися, тому що є продаж малолітнім, є продаж фальсифікату, тобто вони є злісними порушниками Якщо штрафи сьогодні не діють, тоді треба заборонити продаж по всіх точках. І тут треба говорити не про обмеження, а про регулювання питання продажу.

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Ще ж є величезне питання якості алкоголю, який продається. 

АРТЕМ СТУПАКОВ: Стосовно якості я на своїх семінарах, де я повертаю людям тверезість, постійно це роблю. На одному з уроків я розповідаю про те, що є механізм «3-2-3». Що таке 3? Це три інтереси – політика, геноцид та гроші. За допомогою інформаційного терору та доступності що роблять? Є забобони в людей про якусь міру вживання, про якість і про те, що етиловий спирт це харчовий продукт. 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Тобто ви вважаєте, що якість це забобони? 

АРТЕМ СТУПАКОВ: Не може бути наркотична отрута заборонена. Ми з вами не сперечаємось про те, що українські цигарки краще ніж російські чи румунські. Ми не сперечаємось, що пакистанський героїн якісніший ніж афганський. 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Але вибачте, є вино, скажімо, сухе з винограду, а є з порошку. Якщо у нас в студії зараз сидів грузин, ви навряд чи… Келих сухого вина це не страшно, бо воно схоже на виноградний сік.

АРТЕМ СТУПАКОВ: Я б йому пояснив, що у грузина, на відміну від вас, від мене є фермент дегидрогеназа, який допомагає розщеплювати алкоголь, а в нас такого ферменту немає, проте у етнічних росіян, у етнічних українців, у 70% людей є так званий азійський ген, за допомоги якого вони дуже швидко спиваються. У грузинів, у ізраїльтян, у іспанців, італійців і французів є дегидрогеназа, а в нас її немає. 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Але в Ізраїлі не п’ють, я там була, але не бачила людей? які б багато пили. Чи не здається вам, що проблема питання лежить не тільки в площині законодавчої влади, а насамперед у виконавчої, тому що хороший закон це хороша справа, але хороші закони в нашій країні дуже часто не працюють.

АРТЕМ СТУПАКОВ: Як кажуть в народі – звідки в дупі діаманти. Переважна більшість українських політиків та чиновників це алкоголезалежні люди. Людина, доки вона не стане свідомим тверезником, не може зрозуміти цю проблему. Коли я повертаю людині тверезість, то є два питання: чому ви не з’явились в моєму житті раніше і чому нам про це не розповідали в школі або в університеті. 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: А мабуть батьки вдома мають розповідати?

АРТЕМ СТУПАКОВ: А стосовно виконавчої влади, всюди є лобісти, у всіх без винятку фракціях українського парламенту, в уряді і інших установах сидіть лобісти, які не жаліють величезні гроші для того, щоб контролювати за допомогою законів свої інтереси. 

ІГОР БАБІЙ: 16% підлітків вживають алкоголь вдома з батьками, і як раз батьки несуть відповідальність і за виконання законів в тому числі, тому що якщо батько наливає алкоголь вдома дитині, то це невиконання закону. Батьки, дорослі обов’язково мають провести квартальник чи місячник тверезості вдома і сприяти тому, щоб вдома розпочався період тверезості, мають довести до дітей інформацію про шкоду алкоголю для їх організму, який розвивається. 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Коли я чую від батьків, що вони вже давали своїй дворічній дитині «трохи пива», мені стає моторошно.

АРТЕМ СТУПАКОВ: Коли я повернув собі тверезість, дізнався правду про алкоголь, я запитав дружину, чи хоче вона мати дітей, і чи хоче вона мати здорових дітей, і ми домовилися і в нас вдома сухий закон. Минулого року, коли дружина народила 4-кілограмового малюка, я зрозумів, що дійсно це був дуже правильний крок. Дійсно все починається з родини, і коли батьки п’ють чи палять, а потім чомусь дивуються, чому дитина спилася і в 25 років в неї вже цироз, це дійсно виглядає ганебно.

ІГОР БАБІЙ: Хочу сказати, що тут ще важливий момент – підтримка ЗМІ. Я дуже вдячний вам за те, що ви підняли це питання в ефірі, тому що це просто абсурд, коли телебачення закликає «вживай», а закон буде говорити «не вживай». Тобто це як в поганому анекдоті – стой тут, йди сюди. Якщо ми говоримо про те, що найближчим часом має бути введена заборона чи обмеження, терміново треба вирішити питання з рекламою алкоголю, брендів та спонсорства і таке інше. Це має бути проведено в комплексі заходів програми тверезості. Ми маємо говорити не про обмеження чи заборону, а про те, що якщо влада робить такий крок, то давайте люди підтримаємо, громадськість підтримає, бізнес підтримає. Тоді ми вийдемо на комплекс заходів з 3-5 позицій тверезої кампанії, яка буде мати успіх. 

Хочу ще сказати, що тут питання не тільки здоров’я, це ще й питання економічне, питання грошей. В 1913 році кількість вкладів збільшилась втричі. В 20 разів скоротилась кількість алкоголіків, а кількість вкладів виросла втричі, люди стали багатше. Ми постійно говоримо, що люди хочуть бути багатше, от один з шляхів стати багатим – почати вести тверезий спосіб життя, думати про вільний час, проведення часу разом з дітьми, і в нас все буде добре.

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Я теж хочу згадати цитату, це 1916 рік: «Хай буде соромно всім тим, хто говорив, що тверезість в народі немислима, що вона не досягається забороною. Не на півзаходи потрібні для цього, а одна рішуча безповоротна міра – вилучити алкоголь з вільного обігу в людському суспільстві на вічні часи». Про це йдеться у доповідній записці до законодавчої пропозиції про затвердження на вічні часи в Російській імперії тверезості, внесеної до Держдуми в 1916 році. 

АРТЕМ СТУПАКОВ: І навіть такі веселі хлопці, як більшовики, захопили територію Росії і України, то третій декрет був про продовження сухого закону, і він тривав до жовтня 25-го року. В мене зараз проходить курси одна жінка, і ось вона якось подивилась телебачення і підрахувала щонайменше 20 пивних брендів, які рекламуються телебаченням. Вже 22,5 роки в парламенті є законопроект 1014-2 про обмеження реклами пива на телебаченні. Ми робили і прес-конференції, і різні виступи, але немає жодного депутату, який би став на погоджувальній раді і сказав, що треба хоча б в першому читанні прийняти цей законопроект, тому що в парламенті працюють лобісти, які не жаліють ніяких грошей на рекламу. Що таке реклама? Це не тільки розповідь про те, що наша отрута найкраща, найякісніша, це заклик до дії, тобто в підсвідомість вкладається…

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: В рекламі людина, яка вживає алкоголь, це успішна людина, сильна, вона має величезні м’язи, має красивий одяг. 

АРТЕМ СТУПАКОВ: А які наслідки? Минулого року я дивився матч «Україна-Греція», де Україна програла і не поїхала на чемпіонат світу. А офіційний спонсор – виробник пива. Є закони всесвіту, і якщо виробник пива є офіційним спонсором футбольної дружини, то ми не можемо сподіватися на добрі наслідки. 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Взагалі коли в нас виробники алкоголю виступають спонсорами спортивних заходів, це здається театром абсурду. 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Лист від нашого слухача з електронної скриньки: «Всі видатні вчені як минулого, так і сучасні, безкомпромісно встановили, що алкоголь є сильною наркотичною отрутою. Чому вся медицина мовчить про визначення алкоголю?»
Артем СТУПАКОВ: Мені в цьому житті пощастило звертатися за допомогою лікарів в Данії, США та Канаді. Що таке українська медицина? Це геноцидарна медицина, бо лікарям не вигідно, щоб люди були тверезі і здорові, тоді їх прибутки будуть майже ніякими, працювати будуть на одну зарплату, а цього лікарі не хочуть. Лікарів в медичних установах не навчають інформації по алкоголь.

ІГОР БАБІЙ: Я б з іншого боку підійшов до цього питання. Якщо немає соціальної реклами або інформаційної кампанії в підтримку тверезого способу життя, тих лікарів, які по це говорять, не чути. Їх можна почути лише в рамках національної кампанії в підтримку тверезого способу життя, а це має бути комплекс рекламних заходів, який обов’язково має включати думку експертів, фахівців, спеціалістів. 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Денис з Ганновера написав, що повинен існувати податок на соціальну рекламу від виробників тютюну та алкоголю.

ІГОР БАБІЙ: Тут важливо, що буде по суті, тому що сьогодні є кампанія «вживай!», але вживай значить споживай, а якщо ми говоримо про кампанію в підтримку тверезого способу життя, то не може бути така соціальна реклама. Вона може бути в якийсь цивілізованій країні, де є мінімальне споживання алкоголю, а не в країні, де проблема стоїть так гостро, принаймні з підлітками. Тому якщо говорити про податок, то має бути чітко прописано, що це буде за податок, на яку кампанію. Можливо це може бути одним з елементів комплексу заходів, направлених на викоріння цієї проблеми в країні.

СЛУХАЧ: Олег Владимирович, Киев. Я уже 7 лет возглавляю общественную организацию «За здоровую нацию». В нашу организацию входят люди, которые ведут здоровый образ жизни и хотят вести борьбу за детей, за будущее нашей страны. Это только у нас в стране молодежь не нужна. Вот все эти киоски покрываются руководителями всех вот этих вот органов, которые должны контролировать работу и продажу акцизных товаров. Мы за 7 лет встречались с разными руководителями разных политических сил, и никому эта работа не нужна, я пришел к такому выводу. Поэтому если сегодня кого-то это заинтересовало, то у нас есть программа, у нас есть опыт работы, мы хотим ввести урок здоровья во всех школах, куда приходили бы врачи, известные люди, спортсмены и рассказывали бы детям, как хорошо…» 

ІГОР БАБІЙ: Хотів би сказати, що ми є ініціаторами кампанії «Краще тверезе життя», і вже було розміщення реклами в місті Луцьку, і на сьогодні в нас розміщені постери в під’їздах будинків в Києві, і ми плануємо велику кампанію в Україні, тому запрошуємо вас до співпраці. Треба просто об’єднатися і я впевнений, що в нас все вийде.

АРТЕМ СТУПАКОВ: Я дуже вдячний пану Олегу за те, що він додзвонився. Зв’яжетеся зі мною після ефіру і ми з вами змістовно поспілкуємось. Стосовно виступів у школах, я постійно виступаю, ми робили постійні виступи і анонімне анкетування. 91% школярів з великим позитивом та повагою ставляться до інформації, яку вони отримали. 

СЛУХАЧ: Ярослав, Луцьк. Невже ви не бачите, що до влади прийшла орда, яка зметає все? Коли ви візьметеся по-справжньому піднімати народ проти цієї орди? 

ІГОР БАБІЙ: Я би так категорично не говорив про орду, я бачу позитивні кроки. Сьогоднішній ефір, розпорядження про конкурс соціальної реклами, сьогодні працюють депутати, хочуть щось зробити, і в нас є дискусія з цього приводу. Це кроки, які громадянам треба підтримати. А якщо говорити, що всі погані, а хто ж буде робити? Я закликаю вас перевернути сторінку і підтримати владу. Кожна людина в своїх діях хоче бачити підтримку, і якщо вона бачить її, вона діє дальше. Давайте підтримаємо владу, громадські організації і в нас буде якісний результат. 

АРТЕМ СТУПАКОВ: Казати, що всі навкруги дурні, а я Д’Артаньян, це неправильно. В останній раз в історії українського нарду, коли українці були здатні на змістовний опір, це УПА, а Бандера давав клятву на тверезість і був такий салоган в КПА: «Бійці за волю не вживають алкоголю». Так що пане Ярославе, почніть з себе і приєднайтесь до нас.

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Коли ми починаємо з себе, це є чудовим прикладом для наших дітей.

СЛУХАЧ: Олег, Львів. Ніякі заборони нічого не дадуть, тим більше в нашій країні. Треба робити антирекламу. Наприклад, що пиво це хімія. Ось про це треба говорити. Люди тоді задумаються про те, що вони п’ють. Чому немає антиреклами? 

АРТЕМ СТУПАКОВ: Коли я був останній раз у Львові, я питав людей щодо реклами «Львівського» пива, кому це належить? Відповіді не було. Це транснаціональні корпорації займаються знищенням українського народу. А антиреклама дійсно має бути, вона є в Інтернеті, а стосовно заборонних мір хочу вам нагадати, що жодного разу в історії людства заборони не було припинені завдяки ініціативі знизу. Народ завжди був за тверезість, особливо жінки.

ІГОР БАБІЙ: Хотів би звернути увагу слухачів на те, що треба мати громадянську позицію. Наприклад, в Америці 30 мільйонів членів тверезого руху, є такі організації як «матері проти п’яних водіїв», студенти проти п’яних водіїв». А в нас сьогодні проблема не тільки в лобіюванні інтересів, а в тому, що населення пасивне. Ми можемо поговорити про це на кухні, можемо тихенько налити на день народження своїй дитині, а вийти і сказати, що нам це не потрібно, чи зробити ту саму соціальну рекламу… Ніхто сьогодні не заважає створити ту саму соціальну рекламу в своєму місті. Будь ласка, звертайтесь до громадської організації, які цим займаються. Допомагайте проводити конкурси фестивалі соціальної реклами, тим більше що влада це ті ж самі громадяни, ви з ними спілкуєтесь на кухні і в побуті. Якщо вони бачать, що їх оточення хочу цього, вони прийдуть на роботу і пригадають, що вчора його друзі просили його це зробити. Сьогодні вже є багато напрацювань – макети, лекції, але потрібно організуватися в національний пул, якого буде достатньо, щоб провести національну кампанію. 

АРТЕМ СТУПАКОВ: В українського чоловіка, коли він повертається до дому втомлений після робочого дня, є лише два бажання – перше бажання «дай поїсти», а друге бажання «дай поїсти спокійно», тому що чоловіка не хвилює доля його дружини, дітей, і ми не можемо розраховувати на те, що його буде хвилювати доля країни, тому що він пивка накатил, футбол посмотрел, і все – життя вдалося. Але це не життя, це деградація, імпотенція і дебілізація. 

СЛУХАЧ: Константин, Одесса. У нас висит билл-борд с рекламой пива возле дороги, а прямо рядом с ним висит социальная реклама о вреде употребления алкоголя. Разрешена ли у нас реклама магазинов, продающих спиртные напитки? 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Ну, обійти закон, я думаю, завжди зможе той, хто цього захоче.

ІГОР БАБІЙ: Сьогодні це не є фактично тим питанням, про яке треба дискутувати. Дискутувати треба про інше – 37% молоді копіюють кіногероїв або рекламних героїв. Реклама магазину це десяте питання, проблема з соціальною рекламою. Якщо ми говоримо, що нам потрібна ефективність, то будь ласка – 37% копіюють. Треба робити соціальну рекламу за участі відомих зірок, популярних людей. В нас на обліку стоїть 700 тисяч людей в медичних установах, то порахуйте, 30% яка це кількість людей. Це буде супер, класна, якісна інформаційна кампанія і прорив для країни. Я б хотів, щоб ми просто правильно розставили акценти. От хто із зірок сьогодні готовий підтримати соціальною рекламою тверезий спосіб життя? 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: А ви зверталися з цим до зірок? 

ІГОР БАБІЙ: Так, ми зверталися, і нас одна зірка підтримала, це триразовий чемпіон світу з тайського боксу. Крім того він написав книжку для фізруків шкіл і видав ком пакт-диск. Не всі чемпіони готові йти в школи і агітувати власним прикладом за тверезий спосіб життя. 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Положинського залучайте, він не п’є, не курить, він такий молодчинка, лідер гурту «Тартак», а крім Положинського є ще зірки естради, які також не вживають алкоголь. 

ІГОР БАБІЙ: 2 жовтня відбудеться фестиваль соціальної реклами на Хрещатику, запрошую всіх, буде свято сім’ї, будуть конкурси. 

АРТЕМ СТУПАКОВ: Є дуже віддані люди, які працюють в коаліції «Майбутнє без куріння», які так само зробили два роки тому маніфест проти куріння і так само приєднали зірок до цієї акції. А в Росії зробили дуже велику кампанію «Общее дело», зробили багато роликів, де зірки, науковці, медики розповідали про те, що алкоголю в їх житті не місце. 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Є запитання від слухача, яке мене просто потішало: «Який найважливіший орган страждає від алкоголю?» 

АРТЕМ СТУПАКОВ: Недаремно кажуть, що нема кращого способу для створення ідіотів ніж алкоголь, тому що він більш за все пошкоджує не печінку, і не серце, а мозок. Те, що в нас люди називають «хорошо посидели», можна порівняти з травмою черепу. Якщо людина чотири роки вживає алкоголь «помірно і культурно», як в нас кажуть… 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: А помірне це скільки? 

АРТЕМ СТУПАКОВ: Будь-яка доза алкоголю шкідлива, немає ніякого надмірного споживання і не може бути, тому що алкоголь це отрута. Якщо ви візьмете пачку цигарок, то там написано про те, що куріння шкодить вашому здоров’ю, але в наших законах є такий рядок про «надмірне споживання» алкоголю, хоча його не було і в принципі бути не може. Більш за все страждає від алкоголю мозок, і якщо чотири роки «помірно» вживати алкоголь, це називається синдромом грецького горіху, тобто мозок зморщений і не придатний нормально мислити. 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Але людина навіть зі зморщеним мозком може зупинитися і стати на… 

АРТЕМ СТУПАКОВ: Звичайно може.

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: А мозок розправиться? 

АРТЕМ СТУПАКОВ: Трошки до тями прийде, звичайно. Щоб у людини нормально почала працювати інтуїція, треба щонайменше три роки без алкоголю. 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Ну, слава богу, хоч вихід є, і не все так безнадійно. 

АРТЕМ СТУПАКОВ: Я цим займаюсь професійно і постійно. 

ІГОР БАБІЙ: Важливий орган, який пошкоджується через вживання алкоголю, це сім’я. Сьогодні модно в соціальній рекламі піднімати тему насилля в сім’ї, а основна причина насилля це вживання алкоголю. Сім’я є основою суспільства і без сім’ї суспільство якісно функціонувати просто не зможе. І це ще один аргумент в бік того, що треба щось робити. 30% сімей зазнають насилля, з них 29% пов’язано з вживанням алкоголю. Один з телеканалів пов’язує сюжет, коли мама морила голодом дівчинку і хотіла зробити з неї інваліда для того, щоб мати допомогу по інвалідності, при цьому показують, що ця мама вживає алкоголь, але ані слова про алкоголь не говориться. Так то не мама морила ту дівчинку, а зелений змій… точніше, вибачте, то був хлопчик, який в сім років мав вагу півторарічної дитини. Якщо ми розуміємо, що це зелений змій, то треба боротися не з насиллям в сім’ї, а з зеленим змієм. І знову ж таки має бути соціальна кампанія в підтримку тверезого способу життя. 

АРТЕМ СТУПАКОВ: Україна посідає третє місце в Європі за кількість розлучень. На першому Росія. На другому Білорусь, на третьому – Україна. 70% розлучень відбувається тому, що…

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: П’є чоловік. 

АРТЕМ СТУПАКОВ: Або жінка. Якщо потверезіти наше суспільство, то різко вгору піде кількість шлюбів і спаде кількість розлучень. 

ТЕТЯНА ДЕМ’ЯНЕНКО: Дуже дякую вам, дорогі гості.

По матеріалам радіо “Ера” FM

Надіслати коментар